Námitky sdružení proti plánované výstavbě bytových domů v ulici V Aleji
05.11.2010 07:11:03 | Autor: | Rubrika: Volný čas | Obce: Jablonec nad Nisou

S bytovou výstavbou v ulici V Aleji v Jablonci nad Nisou nesouhlasí lidé, kteří tu žijí. Své námitky předali prostřednictvím sdružení "Žijeme tu s Vámi" ve čtvrtek na Městský úřad v Jablonci. Dokument přinášíme v celém znění.
Cílem našeho sdružení je
- ochrana přírody a krajiny, což je hlavním posláním sdružení;
- ochrana životního prostředí;
- ochrana veřejného zdraví, zejména v urbanizovaných oblastech;
- tvorba prostředí bezpečného z hlediska dopravy, především pěší a cyklistické;
- ochrana památek, kulturních hodnot a krajinného rázu urbanizované i neurbanizované krajiny;
- ochrana zeleně v obci;
- péče o území ve smyslu dohledu nad naplňováním principu hospodárného využívání zastavěného území a zajišťování ochrany nezastavěného území a nezastavitelných pozemků a naplňování souladu veřejných a soukromých zájmů s důrazem na kvalitu života současných i budoucích generací.
V duchu těchto cílů se chceme aktivně podílet na všech fázích schvalovacího procesu územního řízení stavebního úřadu souvisejících s plánovanou výstavbou bytových domů v ulici V Aleji, případně účinně ovlivňovat úkony správních orgánů, které by s touto výstavbou nějak souvisely. Žádáme proto stavební úřad v Jablonci nad Nisou, aby naše sdružení zařadil na základě zvláštního předpisu mezi účastníky územního řízení. Tímto zároveň požadujeme, abychom byli včas informování o veškerých krocích stavebního úřadu. Informace stačí poskytovat prostřednictvím komunikace na dálku, tedy elektronickou poštou. Případné podklady v písemné podobě si Občanské sdružení „Žijeme tu s Vámi" vyžádá samostatně.
Naše sdružení došlo na základě zjištěných skutečností k závěru, že plánovaná výstavba bytových domů v ulici V Aleji, není v souladu s obecně platnými cíli územního plánu, který má ctít přírodní, kulturní a civilizační hodnoty území, včetně urbanistického, architektonického a archeologického dědictví. Přitom chránit krajinu jako podstatnou složku prostředí života obyvatel a to zejména s ohledem na soulad prospěchu veřejného i soukromého.
Námitky:
1)Bytové domy neřeší žádný současný ani dohledně známý problém s nedostatkem bytů. V současné době jsou veškeré developerské projekty předimenzovány a vysoce překračují svou nabídkou skutečný stav poptávky po bydlení.
a)Doporučení: domníváme se, že soukromý investor by měl věrohodně doložit, že taková poptávka v této oblasti skutečně existuje a že v horizontu nejdéle jednoho roku je schopen tyto byty obsadit.
b)Investor by měl např. předložit smlouvy budoucích obyvatel (mohou to být i smlouvy o smlouvách budoucích, nebo potvrzení o zaplacených zálohách).
2)Bytové domy tak jak jsou navržené, hrubě narušují architektonický ráz předmětné lokality. Svou architektonickou podobou, výškou a zejména nevhodnou orientací, která nekopíruje současné stavební rozmístění okolních objektů, působí v daném prostředí násilně a nekonzistentně. Ti, kteří tyto domy navrhovali a ti, kteří k jejich výstavbě budou chtít dát souhlas, tu již zítra nemusí být, ale domy budou okolní obyvatele strašit po desítky let a město bude touto výstavbou dotčeno bez možnosti nápravy.
a)Doporučení: předložit více variant budoucího projektu. Město by nemělo umožnit stavět domy, které przní urbanistické zvyklosti dané oblasti a budou již neodvolatelné. Zejména ve fázi, kdy je to ještě možné - což jsou přípravné vizualizace, architektonické studie atd. a kdy město má jakýsi vliv např. v rámci územního rozhodnutí takovéto paskvily nepovolit, je důležité, aby se chovalo odpovědně zejména s ohledem k budoucím generacím a lidem žijícím v zasažené lokalitě.
3)Bytové domy, zejména objekt A, zasahují do hranice soukromých pozemků nebo jsou umístěny v tak těsné blízkosti, že přímo ovlivňují životní podmínky současných rezidentů a dotýkají se jejich práv.
4)Není řešena ochrana spodních vod, zejména nejsou poskytnuty záruky na neznehodnocení místních pramenů, které někteří z rezidentů využívají ke své potřebě.
5)Místo je klidovou zónou s vilovou výstavbou nebo domy rodinného typu. Výjimkou je bytový dům č. p. 1460, který má tři nadzemní podlaží a sousedí na rohu s ulicí Květinová a V Aleji. Lidé si své nemovitosti v této zóně kupovali právě pro její výlučný charakter - zeleň blízko středu města, malá dopravní frekvence. Výstavbou 61 bytů s přinejmenším stejně velkým počtem automobilů (ne-li spíše větším) tuto vilovou čtvrť posazenou do středu zeleně zcela znehodnotí. Nabídnout řešení náhrady místní zeleně.
6)S ohledem na předpokládanou kapacitu 61 bytů bude v místě vysoká prašnost a hlučnost z projíždějících automobilů. Kapacitně snížit plánovanou výstavbu na maximální počet 20 bytů a řešit sjízdnost okolních komunikací a zároveň přihlédnout k návaznosti na pěší a parkovací zóny nejen pro nové obyvatele, ale hlavně i pro stávající vlastníky nemovitostí.
7)Najít takové řešení - např. formou terasovité výstavby, které by zamezilo nebo alespoň snížilo na minimum omezení přístupu slunečního svitu pro okolní rezidenty. Některé domy v předmětné lokalitě jsou hluboko pod úrovní okolních komunikací a tyto domy se dostávají do nevýhodné pozice z hlediska slunečního svitu a uchování soukromí.
8)Řešit parkování pro firmu ATREA, která svým nízkokapacitním parkovištěm nestačí pokrýt potřeby svých zaměstnanců, ti potom odstavují své vozy v okolních ulicích. Mnohdy dochází k úplné zácpě v ulicích Květinová a V Aleji. Některé výjezdy z křižovatek jsou nepřehledné a nebezpečné. Zaměstnanci odstavují své vozy u soukromých pozemků místních obyvatel nebo dokonce zabraňují v průjezdu či výjezdu z garáží a zahrad. Tato situace se mnohonásobně zhorší další dopravní zátěží související s plánovanou výstavbou.
9)Nerespektování výšky budov dle územního plánu. Dle územního plánu může být v dané lokalitě vystavěn bytový dům o výšce 4 nadzemní podlaží. Toto je ale dodrženo pouze z ulice V Aleji a Pivovarská. Z vnitřní části domů, které zasahují na soukromé pozemky, je z pohledu současných vlastníků nemovitostí dům vysoký tak jako by měl šest podlaží. Stavebně se sice jedná o podlaží podzemní, ale ve skutečnosti jsou tato podzemní podlaží nad úrovní terénu pozemku č. 239/17, 239/18, 239/20, 246/36 a zčásti i u pozemku 246/37, takže fakticky jsou tato podlaží nadzemní. Budoucí stavitel vůbec nepřihlédnul k velmi rozdílné úrovni terénu z různých přístupových částí a z míst, kde žijí současní vlastníci stávajících nemovitostí. Pro ně se tak stávají plánované domy věžovými monstry mnohonásobně převyšujícími výšku jejich rodinných domků. Krom výše uvedených aspektů, jako je stínění, bránění ve výhledu a narušení pocitu soukromí, dochází k naprosto nevhodnému převýšení stávajících rezidencí a narušení celkového urbanistického i krajinného vzhledu této městské části, což je v hrubém rozporu s obecnými a zákonem přesně stanovenými cíli územního plánování.
10)Podle projektu se počítá s vykácením ochranné řady smrků, lemujících příjezdovou cestu do proluky. Smrky plní funkci přirozené ochrany proti hluku a prašnosti a jsou cennou zelení v této lokalitě zejména s přihlédnutím k faktu, že město dalo souhlas k pokácení mohutného a zcela zdravého památného buku. Tato skutečnost se promítá i do života místní fauny zejména ptactva a netýká se jen lidí. Z hlediska ochrany přírody se jedná o hrubý zásah do krajinné funkce.
11)Požadujeme jasné vyjádření firmy, jakým způsobem bude řešit vytěžení nebo fixaci protiletadlových bunkrů, které jsou v dané lokalitě umístěny v rozsáhlém podzemním systému. S ohledem na práva místních občanů rozhodně předem vyjadřujeme zásadní nesouhlas s případným odstřelem nebo likvidací jinou silovou metodou, která by mohla narušit stabilitu okolních domů. Je potřeba si uvědomit, že některé stavby stojí na tzv. navážkách a půda pod nimi není příliš zpevněná.
12)Naše sdružení vyjadřuje podiv nad nestandardním rozhodnutím města prodloužit již poněkolikáté termín dokončení stavby. Jedná se o naprosto neslýchané zvýhodňování podnikatelského subjektu. O takovéto zvýhodnění by jistě měla zájem celá řada stavebních firem nebo i dalších soukromníků. Výhodný pronájem pozemku, který je prakticky na několik let zablokován kvůli nesolventnosti nebo neschopnosti firmy vyřešit všechny požadované sporné otázky, je prostě něco, co vzbuzuje přinejmenším podezření z korupčního chování lidí, kteří své zájmy prosazují navzdory jasným pravidlům města. Naše sdružení v této souvislosti zvažuje podání podnětu na podezření z korupčního jednání vrcholných představitelů města. Samozřejmě, pokud nebude prokázáno jinak.
Shrnutí: domníváme se, že plánovaná výstavba je v rozporu s obecnými zásadami Územního plánu a v rozporu s právy současných rezidentů, kteří požadují, aby kvalita bydlení v předmětné lokalitě, kvůli které si zde za nemalé prostředky pořídili své nemovitosti, zůstala nedotčena nebo změněna pouze na přijatelnou a důstojnou úroveň. Žádáme, aby město respektovalo přání a práva občanů, kteří v Jablonci nad Nisou žijí, a nezvýhodňovalo investory, kteří své zájmy podřizují jiným, méně ohleduplným principům. Plánovaná výstavba hrubě narušuje přírodní, krajinný a urbanistický ráz dotčené lokality a ohrožuje životní podmínky lidí, kteří zde již žijí. S takto plánovanou výstavbou naše sdružení zásadně nesouhlasí a požaduje, aby byly včas odstraněny všechny výše jmenované nejasnosti. K jednotlivým bodům požadujeme zpracovat podrobné odpovědi v písemné formě a to takovým způsobem, aby tyto odpovědi byly řešením, nikoliv zdůvodněním, proč to či ono nejde.
Předseda sdružení, oprávněný jednat jménem sdružení „Žijeme tu s Vámi" Daniel Habětínek
Diskutujte s námi
Firmy v regionu Jablonec nad Nisou
Naše Jablonecko s.r.o. ( Internetové služby , Firmy ) , ODS Jablonec ( Volby ) , Petr Rubín - REKUPER ( ) , TOP09 Jablonec ( Volby ) , VisionWorks ( Internetové služby , Firmy ) | Další firmy
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Krátké zprávy z regionu Jablonecka
Filmová přehlídka a koncert v Turnově připomínají výročí konce války
Globální vojenský konflikt, který má na svědomí více než 62 milionů životů. Největší a nejvíce zničující válečné střetnutí v dějinách lidstva. To byla 2. světová válka. Letos si připomínáme 80 let od jejího konce. V úterý 27. května je na programu Kulturního centra Turnov další zajímavá vzpomínková akce. Nese název Konec dočasnosti, 35 let od odchodu sovětské armády z Turnova. Týká se sice jiné kapitoly našich dějin, ale je stejně důležité na ni nezapomenout. Více podrobností
Kraj opět podpořil hospodaření v lesích a myslivost
Liberecký kraj dlouhodobě podporuje hospodaření v lesích a od roku 2023 také myslivost. Letos rozdělí dohromady 3.107.197 korun. Celkem 18 dotací míří k zájemcům v rámci dotačního programu Podpora hospodaření v lesích (2.795.972 korun) a 11 dotací z programu Podpora myslivosti (311 225 korun). Rozhodli o tom na svém květnovém jednání krajští radní. „Lesnický fond Libereckého kraje patří k nejstarším peněžním fondům Libereckého kraje vůbec. Dlouhodobě vyhlašujeme program Podpora hospodaření v lesích, díky němuž chceme zejména podpořit opatření ke zlepšování stavu lesních porostů, ochránit lesy proti škůdcům pokládáním a asanací lapáků a ochranou porostů nátěrem repelenty. Chceme také podpořit rekonstrukce lesních cest a zabezpečit mladé lesní porosty, podporujeme také výstavbu nového oplocení," uvedl Jiří Klápště, náměstek pro životní prostředí a zemědělství.
Nejnovější články
Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
Plánované uzavírky v Jablonci nad Nisou na konci května
Třináctý díl Trdliště přivítá Helenu Čubovou
Obrazem: Koncert Smržováčku na Noci kostelů
Harrachov ožije ve dnech 23. až 25. května 2025 krásnými veterány!
Nejčtenější články
22.05.: Hořel rodinný dům v Jablonci, hasiči našli člověka bez známek života
22.05.: VIDEO: V Železném Brodě slavnostně otevřeli nový úsek cyklostezky
24.05.: Tragická nehoda uzavřela silnici mezi Rychnovem a Rádelským mlýnem
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Infomail
https://www.instagram.com/nasejablonecko
Odkazy
© 2010-19 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasejablonecko.cz | web by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.